IdeaMAX

Как да станем известни в YouTube: 25 съвета за успешен видео канал

IdeaMax » Блог » Съвети за успех в социалните мрежи » Как да станем известни в YouTube: 25 съвета за успешен видео канал
Как да станем популярни в Youtube с наш видео канал - трикове и съвети

Съдържание

Да се отличаваш в дигиталния свят е предизвикателство, но с правилната стратегия и подход можете да се превърнете в магнетичен създател на съдържание в Youtube и истински инфлуенсър, който привлича аудитория и постига успех с лекота.

Следващите принципи не са просто насоки – те са доказани от опит в нашата консултантска дейност тактики, подкрепени с реални примери и хитрини, които могат да издигнат Вашия Youtube канал на ново концепцтуално ниво.

Как да станем известни в Youtube

Let’s get it on…

1. Планирарането на съдържанието е 3/4 от успеха

Изборът на правилната посока на контент стратегията Ви е често по-важен от самите усилия.

Например, вместо да се борите за популярност в свръхнаситени с видео ниши като „how to make money online“, фокусирайте се върху специфична ниша, част от цялото множество – т.е. изберете конкретиката – като саркастични прегледи на технологични джаджи например.

Това не само ще привлече подходяща аудитория, но и ще улесни маркетинга Ви и устойчивостта на Вашия канал и аудитория, защото рано или късно надграждането спира.

2. Забавлявайте аудиторията си

Създавайте съдържание, което не само информира, но и провокира емоции – смях, изненада, вдъхновение. Това е причината социалните мрежи като Facebook да диверсифицират видовете реакции, за да Ви накарт да участвате – ако преди не сте виждали точното си емоционално състояние, то Meta предложи алтернативи на лайковете.

Например, помислете за това как MrBeast използва елемента на изненадата и огромни награди, за да задържи зрителите. Техниката не е нова, а я правеше още Опра Уинфри, а и не само, но вие едва ли помните това и за това давам по-познат пример…

Същевременно помислете за малки „изненадващи“ елементи във Вашето съдържание, като неочаквани обрати в историята или визуални ефекти, които поддържат вниманието на аудиторията.

3. Избягвайте лошите видеа

Звучи като очевидно клише, нали? Да, ама не е.

Не е нужно да правите перфектно съдържание от първия опит, но трябва да избягвате основни грешки.

Представете си видео с прекалено дълго и скучно интро, което рискува да загуби аудиторията още преди основното послание. Вместо това започнете с провокиращ въпрос.

Един добър пример за подобна стратегия за YouTube маркетинг на канал е видео, което започва с интригуващ кадър или въпрос като „Можете ли да познаете какво ще се случи в това видео?„, за да привлечете зрителите веднага.

Уверяваме Ви – работи!

4. Качественият звук е по-важен, отколкото предполагате

Добрият звук е основата на всяко успешно видео. О, пак ли клише?

Не, защото ако Вашият звук е с лошо качество, зрителите ще загубят интерес, дори съдържанието да е интересно.

Имайте предвид, че ако звука дразни, хората го слушат постоянно, за разлика от видеото. Докато гледате видео, можете да се разсеете да погледнете нещо друго, но няма да спрете да чувате дразнещия звук, нали?

Представете си, че гледате видео с важна информация, но фонът е изпълнен с шумове или микрофонът изкривява гласа. За да избегнете това, инвестирайте в качествен външен микрофон и проверявайте звука преди всяко заснемане.

Например, ако снимате в парк, използвайте микрофон с функции за шумопотискане, за да минимизирате нежеланите звуци.

Друг трик е да записвате звука отделно и да го синхронизирате с видеото по време на монтажа (това е за малко по-напреднали, но ще се справите с малко уроци – не е толкова страшно).

5. Storytelling – тайното (или вече не толкова) оръжие

Силата на разказването на истории не трябва да се подценява, защото винаги създава връзка с аудиторията на емоционално ниво.

Вероятността да Ви харесат е правопропорционална на това колко сте били смотани в началото на своя път.

Всеки иска да си каже, че и той може – свалете летвата!

Представете си, че разказвате за Вашата лична борба за професионална реализация. Зрителите обичат да чуват за успехи, но истинските истории за провали и как сте ги преодолели могат да създадат силна идентификация.

Например, разкажете как сте започнали да снимате видеа с телефон, без почти никакви ресурси, но сте продължили въпреки трудностите. Ако аудиторията чува за провалите ви, тя повишава собственото си самочувствие, осъзнавайки, че дяволът не е толкова черен, т.е. че самите те не са толкова далече от успеха, за който им говорите.

Включете емоционални детайли, като чувство на съмнение или споделете за първия път, когато сте получили положителна обратна връзка. Историите, които показват реалния Ви път, вдъхновяват и свързват хората с вас.

Виждате постоянно изстискани от пръстите подобни истории в новините по националните телевизии – новината днес е емоционална, сантиментална, със съболезнования, но утре – не я помни дори човекът, които я е чел. Това е гадно само по себе си, но такива са фактите.

6. Изберете ниша и останете в нея

Ако сменяте твърде често темите, зрителите могат да се объркат и да загубят интерес. За жалост това ме натъжава, защото в блоговете темите бяха широки и винаги съм казвал, че човек не е само едно нещо, но във видеото – ти си консуматив, който се употребява и изхвърля след като е свършил работа.

Например, ако започнете канал за фитнес, не включвайте внезапно видеа за готварство, освен ако не са свързани с диетични рецепти.

Постоянството в една ниша Ви дава възможност да изградите стабилна аудитория и да се позиционирате като експерт сред заинтересовани от темата хора, които ще Ви препоръчват на по-нови членове на тяхната общност.

Спомнете си за YouTube канали, като този на Athlean-X, който се фокусира изцяло върху фитнес и физиология например. Зрителите знаят какво да очакват и затова продължават да се връщат, за да получат още от същото, а не нещо коренно ново.

7. Една форма на съдържание е достатъчна

Не се опитвайте да покривате всички възможни формати на съдържание наведнъж, а ги тествайте внимателно и по възможност изолирано.

Вижте, кое работи най-добре за Вас. Използвайте го!

Ако изберете да правите видеа в стил интервюта, усъвършенствайте този формат, преди да преминете към документални серии. Промяна в стилистиката често е превенция срещу изчерпване и е добре да се планират поетапни тестове.

Можете да започнете с кратки интервюта със специалисти във Вашата ниша като оптимизация за интернет магазини например и постепенно добавете повече визуални елементи като схематично представяне на концепции.

Това не само ще намали натоварването Ви, но и ще даде възможност за изграждане на по-последователен и очакван стил. С времето можете да експериментирате с по-дълги формати или различни стилове, но само след като сте усвоили основния си формат, защото той е Вашата „база“.

8. Дефинирайте целта си

Преди да стартирате Youtube канал, задайте си въпроса каква стойност ще предложа на аудиторията си и какво искам да постигна точно.

Например, ако целта Ви е да монетизирате чрез партньорства, изберете теми, които привличат марки, търсещи партньори.

Ако пък правите видеа за ревюта на технологични продукти например, ориентирайте се към съдържание, което демонстрира продукти по по-различен и по-иновативен начин, като „тестове за издръжливост“ или „скрити функции на популярни устройства“, т.е. дефинирайте стратегическото си предимство и уникалност спрямо конкурентите си.

Това ще привлече вниманието на марки, които искат автентична реклама, а не просто поредното клише.

9. Развитието на Youtube канал изисква време

Успехът няма да дойде за една нощ, противно на Вашите очаквания.

За пример, много създатели като PewDiePie са работили години наред, преди да постигнат успех и пътьом са научили много неща, които използват в съдържанието, позиционирането и брандинга си.

Постоянството Ви прави по-добри и по-разпознаваеми. Помислете за това като за тренировка – всеки нов видеоклип Ви прави по-умели в монтажа, по-креативни в идеите и по-добри в комуникацията с аудиторията.

Например, ако първите Ви видеа събират по 100 гледания, не се обезсърчавайте. Постепенно ще започнете да привличате повече хора чрез последователност и качествено съдържание.

Добра идея е да дефинирайте своя таргет и да го следвате дори при флуктуации – така сте консистентни в стратегията си и не я променяте прекално често. Ако имате 100 гледания, целете се 110, а после в 121 – така ще подобрявате с 10% видимостта на всяко следващо видео, а сложната лихва е страхотно нещо, ако говорим за пари и аудитория.

10. YouTube общност

Макар да не сме фенове на общностите, то в масовия случай те помагат, когато човек не е сигурен какво прави в началото (обратното просто генерира клишета в дългосрочен план, разбирайте, ако знаете отлично какво правите).

Творческият процес често е самотно начинание. И такова трябва да бъде.

Демокрацията не е измислена за режисьорите, защото накрая трябва тежка дума – какво да и какво не, а ако повече от един човек взема решенията – това е проблем, просто още не го знаете. Все пак обмяната на някакъв опит е добра идея за всеки начинаещ създател на съдържание в YouTube.

Свържете се с други създатели чрез социални мрежи или събития дори и пасивно.

Например, колаборации между YouTube-ри често водят до споделяне на аудитории и двустранна полза.

Можете да участвате в съвместни предизвикателства или да направите „гост“ интервюта. Това не само ще Ви даде нови зрители, но и ще Ви мотивира чрез обмен на идеи и подкрепа от хора, които разбират вашето пътуване.

11. Холистичен подход в стил симфоничен оркестър

Във военното дело, за да успее една офанзива, се изисква тясна координация и интеграция на различните видове въоръжени сили. По същия начин е в дигиталния маркетинг, а в случая и Youtube в частност.

Всеки елемент — от заглавието и миниатюрата до структурата на видеото — трябва да работи в хармония.

Например, ако заглавието Ви е „Как да направите 1000 лева на месец от Youtube канала си“, съдържанието трябва ясно да отразява тази цел с практични и реалистични съвети.

Ако не удовлетворите очакванията, ще изгубите доверието на зрителите. На тях им е писнало от клишета. Ако искате да сте експерт и специалист – ще трябва да имате какво да им кажете. Дори да не е ваше – пак е по-добре от клише.

Половината създатели на съдържание в България (да не кажа 90%) са просто видео преводачи на концепции, идеи, информация и прочие – те изключително рядко създават иновация, а по-скоро се опитват не да бъдат добри сценаристи, а дори дистрибутори.

Е, колкото и да са добри дистрибуторите на един филм, ако филмът е боза – бързо ще загуби аудиторията си, т.е. само дистрибуция, без качество на съдържанието е на практика добро, НО неустойчиво решение за Вашия Youtube канал.

12. Ограниченията стимулират креативността

Често най-добрите идеи се раждат от ограниченията.

Какво е трудно?

Какво е невъзможно за другите?

А можете ли го Вие, когато другите не могат?

Например, ако разполагате само с телефон, използвайте го за заснемане на съдържание в стил „влог“. Това създава автентичност и показва, че технологията не е пречка за качествено съдържание, ако имате какво да „дадете“ на своите зрители.

Същевременно можете да експериментирате с различни приложения за монтаж, за да придадете професионален вид на видеата си, защото колкото и да не се харесва на българските ученици – знанието е процес, а не крайна спирка.

13. Екипът е от съществено значение

Ако имате такъв разбира се. Ако нямате – създайте екип, който споделя Вашата визия.

Ако не можете да наемете хора, започнете с партньорства. В киното например, често твърде скъпи за наемане актьори биват привличани в продукции с процент от бъдещите приходи. Все пак с обещания това в България няма да стане, защото всеки може да Ви обещае 30% от 0, нали?

Ето още един пример – графичен дизайнер може да направи Вашите визуални материали в замяна на реклама в канала Ви или позоваване с линк към портфолиото му.

Създаването на среда, в която всеки участник усеща своя принос, ще повиши мотивацията и качеството на съдържанието, защото всеки ще иска да се позиционира добре като експерт в това, което прави.

14. Не сте добри във всичко

Всеки има своите силни и слаби страни. Важно е да можем да си дадем сметка кои са нашите силни, кои са нашите слаби страни и нито едно от тези полета не следва да е празно, ако искаме реализъм, а не бутафория и клише (повтаряме толкова често думата клише, защото именно там се „давят“ повечето Youtube канали).

Например, ако сте добри в идеите, но не и в монтажа, то използвайте услугите на професионалист. Това не само ще подобри качеството на Вашите видеа, но и ще Ви освободи време за други важни задачи като планиране и анализиране на аудиторията – нещата, в които всъщност сте добри.

Няма лошо да разбирате от всичко, просто ще претупате нещо, ако бързате и го правите сами – вторият чифт очи е винаги добра идея – като за предпочитане са критичните чифтове очи, а не тези на феновете Ви или гаджето.

Намерете най-големия си хейтър и го интервюирайте! Ще научите 10 пъти повече неща, отколкото ще Ви кажат близките и приятелите Ви.

15. Платформата диктува правилата

Знайте какво цени платформата, в която публикувате и защо хората я посещават.

В TikTok кратките и забавни клипове се представят по-добре от дълги видеа, но в YouTube обаче качествените и задълбочени видеа често привличат повече гледания и изграждат лоялна аудитория и абонати.

Анализирайте какво работи най-добре за избраната платформа и адаптирайте съдържанието си към нейните изисквания – не правете глупавата грешка да пускате еднакви неща в различни платформи – те не са еднакви, нали?

*Ако си струва инвестицията – създайте версии за отделните платформи за максимална ефективност.

16. Учете от успешните

Анализирайте видеа с милиони гледания. Какво видяхте? А какво не видяхте?

Като собственик на Youtube канал Вие следва да погледнете по различен начин на задачата при този анализ. Не гледайте като зрител, а като създаел.

Вземете лист и химикал и си запишете – всичко, повтарям всичко, което забележите, а после запишете и това, което не сте забелязали на първо гледане. Какво има в клипа, което Ви харесва? А какво не Ви харесва? А кое е неутрален детайл?

След няколко дни последователна работа в тази посока ще можете да имате чек-лист за Youtube канала Ви, който ще бъде основата на планирането Ви в перспектива.

Сравнете как един и същ тип съдържание се представя с различна визия, цветове или заглавия. Забележете как успешните създатели структурират видеата си и как поддържат вниманието на зрителите през цялото време.

Емпиричното учене ще Ви помогне да избегнете грешки и да възприемете успешни практики (изключително внимание отделете на видео, което ви е станало скучно, но продължавате да го гледате въпреки това – намерете отговора на въпроса защо го правите).

Бонус Youtube трик от IDEAMAX: Използвайте контрастно заглавно изображение в немасов цвят, за да можете да привличате погледите на аудиторията сред други видеа, когато бъдете предложени, а така и да получите повече кликове. Умишлено слагаме препоръката чак в т. 16, за да я прочетат само тези, които четат, а не сканират.

17. Следвайте трендa на началната страница на YouTube

YouTube показва какво работи в момента, т.е. какво хората „консумират като видео продукт“ към конкретна времева специфика.

Например, ако трендът е „фитнес“, адаптирайте го към Вашата ниша. Ако сте канал за наука, направете научен експеримент под формата на упражнение във фитнес зала.

Това ще Ви позволи да се възползвате от текущите тенденции, като същевременно запазите уникалността на Вашето съдържание и само леко добавяте щипка тренд за по-добра видимост.

Не е нужно да вървите плътно с тренда, а можете да се движите и „около него“, за да можете да адаптирате съдържанието си по-ефективно.

18. Грешната стратегия може да съсипе бранда

Казват, че няма лоша реклама. Ако сте почитатели на тази теза – прескочете към 19. Ако ли не, то имайте предвид, че няколко гледания повече днес може да Ви костват хиляди гледания утре.

Например, прекаленият кликбайт може да донесе краткосрочни гледания, но да отблъсне лоялните зрители.

Вместо това използвайте заглавия, които са провокативни, но честни и фактически верни като например „Този експеримент промени фигурата ми“ (използваме примера от т.17) –  работи добре, ако съдържанието наистина отразява заглавието.

Не вземайте емоционални решения, а следвайте стратегията си – това е най-добрият съвет срещу емоционални действия, който мога да Ви дам. Въпросът е дали ще го следвате, или ще правите каквото си знаете, а после ще се оплаквате.

Бонус Youtube трик от IDEAMAX: Създайте поредица от видеа, която провокира аудиторията да изгледа цялата серия, защото оставяте нещо от това видео, което да разкриете в следващото – досущ като Youtube Шехерезада, която спира приказката на най-интересното място, за да продължи на следващата нощ и така до 1001. Виждали сте го в американските ТВ сериали.

19. Инвестирайте повече, когато си струва

Инвестирайте усилия във видеа, които имат потенциал да станат по-популярни от останалите. Важно е да можете да оцените потенциала, а това ще се научите да правите с времето.

Например, вместо 10 посредствени видеа, създайте едно изключително качествено – струва си, ако знаете какво правите, вместо просто да бълвате спам.

Именно това видео може да Ви донесе повече зрители и последователи, отколкото всичките 10 други заедно, а то ще Ви осигури и положителна репутация пред аудитория, бизнес, колеги, последователи в социалните мрежи.

Как искате да Ви възприемат?

От Вас зависи дали ще се позиционирате като любител, или като професионалист – мисля сами разбирате разликата между двете в дългосрочния потенциал на Вашия канал.

20. Детайлите имат значение

Ако липсват детайли – това е повърхностно изпълнение.

Малките елементи, финия подход и завършеността Ви отличават от всички решили, че „тези екстри“ не им трябват.

Малките елементи като качествен монтаж или внимателно подбрани цветове могат да направят съдържанието Ви по-професионално, а така и да повишат Вашата стойност и цената пред рекламодателите.

Използвайте цветови корекции, за да придадете емоция на видеото (да го „затоплите“ или да го направите по-корпоративно например), добавете субтитри за по-добра ангажираност и т.н.

21. Стремете се към функционална стойност на Youtube съдържанието в канала Ви

Сигурно Ви е омръзнало от хора, които говорят за неща, до които не можете да се докоснете, но изглеждат добре.

Фокусирайте се върху неща, които Вашата аудитория може да изпълни и направи, а не върху теоретични видео уроци, които просто не помагат на хората за това, което сте им обещали в заглавието на видеото.

Например, ако правите видео за продукт, покажете реалната му употреба, вместо само описание, което всеки може да прочете и в сайта на производителя.

Тази тактика не само ангажира зрителите, но и изгражда доверие във Вашата експертиза, защото практически помагате на зрителите си да правят нови и интересни неща, които ги вълнуват.

22. Постоянството преди промяната

Липсата на устойчивост и постоянство е една от основните причини за провал на Youtube каналите.

Пробвайте дадена стратегия поне с 10 видеа, преди да промените курса. Измервайте ефекта след всяко видео, в което предлагате още по-високо качество или конкретно допълнение.

Какво работи най-добре. Заложете на него и го подобрявайте постоянно, спазвайки формата и стратегията си.

Например, ако стартирате с уроци за начинаещи, не се отказвайте, докато не видите какво работи и какво не.

Промените, направени твърде рано, могат да Ви лишат от ценна информация за аудиторията Ви и да изкривят анализа на данните, тъй като няма да разполагате с достатъчно широка извадка с висока статистическа значимост, т.е. ще анализирате силно частни случаи.

23. Развивайте се с времето

Не се страхувайте да промените подхода си. Това следва да бъде правено внимателно и със съответното бранд унаследяване (в случая на вашия Youtube канал).

Например, ако видеата с уроци не вървят, пробвайте различен формат, тема или визия.

Експериментирайте непретенциозно в началото, защото после ще Ви следят достатъчно плътно, за да не го правите толкова смело. В началото обаче имате пълната свобода да потърсите своя уникален подход, който Ви отличава.

Пазарът и предпочитанията на аудиторията се променят и Вашето съдържание трябва да отразява тези промени. Винаги тествайте подобен подход, вместо да направите 5 видеа, които да се провалят – направете едно и вижте как се представя. Винаги можете да попитате аудиторията си какво предпочита, нали?

24. Работете умно, не усилено

Не е нужно да работите много, ако имате умения и план. Ако нямате умения – привлечете хора, които ги имат (по-горе описахме как и защо).

Делегирайте ежедневните задачи, за да мжоете да се фокусирате върху РАЗЛИКАТА.

Например, използвайте инструменти за автоматизация на публикуването. Това ще Ви даде повече време да се съсредоточите върху стратегията, дистрибуцията и креативността Ви.

Ако има начин да направите нещо лесно и ефективно, защо да го правите трудно – просто бъдете реалисти и оценяйте подобващо фактите, без да претупвате собствените си оценки за работата си.

Не забравяйте, че ако сте добре подготвени – най-големият критик на Вашата работа сте самите Вие.

Използвайте това, за да станете още по-добър в това, което правите!

25. Тествайте нови подходи

Целта може да се запази, а пътищата да се променят и сигурно това е имал предвид Уинстън Чърчил с репликата „Никога, никога, никога не се предавай“, а не да продължаваш да удряш стената с глава, докато …си счупиш главвата, защото едва ли е по-дебела от стената, а просто да …заобиколиш.

Дори най-добрите стратегии се нуждаят от освежаване и това не е нещо лошо, а нещо напълно естествено и нормално. В IDEAMAX също не правим Google реклама, както преди 10 години и това е нормално, защото света, инструментите и аудиторията се променят. Адаптирайте се. Бързо.

Например, анализирайте какво правят конкурентите Ви успешно и се опитайте да добавите уникален елемент, който обаче е една идея отвъд техния.

Ако конкурентът използва видеа с предизвикателства (да речем), създайте своя версия с по-интересен или нестандартен обрат, за да привлечете повече внимание. Стъпете върху раменете на гиганти (или поне на конкуренцията).

Успехът на един Youtube канал и неговият маркетинг

Понякога нещата зависят от Вас. Понякога – не.

Идеята е да увеличите % случаите, в които успехът зависи само и единствено от Вас. Тогава ще можете да планирате още по-ефективно, още по-гъвкаво и резонно да печелите повече от своя канал в YouTube.

Всички тези принципи ще Ви помогнат не само да създадете успешен Youtube канал, но и да останете релевантни във времето и спрямо променящата се аудитория.

Вашият успех зависи от умението да се адаптирате, да бъдете автентични и да давате реална стойност на аудиторията си. Не играйте с клишета, защото резутлатът ще бъде…клише т.е. провал.

5/5 - (1 vote)
Снимка на Димитър Георгиев - Бико

Димитър Георгиев - Бико

Димитър Георгиев - Бико е основател на дигитална маркетинг агенция IdeaMAX. Притежава над 15 години опит в SEO за клиентски проекти на 5 континента, включително е консултирал някои от сайтовете в Топ 500 на планетата със стотици милиони потребители на месец от търсещи машини като Google. През кариерата си е работил с някои от най-големите брандове в България по отношение на тяхната онлайн видимост.

Свържете се с IdeaMax.eu