Съдържание
Няма да ви заблуждаваме, че ние имаме безмисления кураж да трием информация, която сме публикували на страниците на управляваните от нас сайтове, освен, когато това е наложително. Тази статия обаче има за цел да направи няколко доста интересни разсъждения по темата и защо понякога е добре да трием съдържание, дори такова, което ние самите считаме за ценно.
Умишлено държим да подчертаем, че не носим отговорност за последващи от ваша страна действия, защото този материал е откровена игра с огъня за всеки SEO оптимизатор. Моля ви не правете това у дома си, нито на вашия сайт, освен, ако наистина не разбирате какво точно правите.
Работи ли наистина тази техника
Каква е причината някой да иска да изтрива съдържание, което е трупал, писал и/или инвестирал в него с години?
Луди ли сме да си го помислим? Нали съдържанието е крал?
На пръв поглед това са въпроси, които със сигурност ще поставят на изпитание подобна мярка и то с причина. Въпреки това, има случаи, когато изтриването на остаряло или неактуално съдържание може да бъде стратегически ход.
Например, съдържание, което вече не носи стойност или е силно остаряло, може да навреди на цялостното представяне на сайта ви в контекста на холистичната ви SEO стратегия, каквато използваме ние в дигитална маркетинг агенция IDEAMAX.
Погледнато от различен ъгъл пък страници с нискокачествено съдържание, което няма органичен трафик могат да повлияят негативно на SEO резултатите и да понижат авторитета на вашия сайт в очите на търсачките.
Изтриването на такова съдържание и фокусирането върху качествени и актуални публикации може да подобри потребителското изживяване и да увеличи ангажираността поради общото подобряване на комуникацията между бизнес и потребители (съдържанието на вашия сайт е пасивна комуникация с потребителите ви).
Макар подходът да зависи според спецификата на вашия бизнес и уеб сайт, то тук често е приложимо клишето „По-добре сама, отколкото в лоша компания“ екстраполирано към настоящата SEO проблематика то звучи „По-добре с малко съдържание, отколкото пълен със спам сайт„.
Как се създава професионално полезното съдържание
Какви публикации ще трием?
Това е фундаменталният въпрос, който може да направи SEO стратегията ви гениална или потресваща.
Истината е, че част от вашето съдържание не става! Да, така е!
То не получава трафик, не получава социални сигнали и на никой не му пука, че го има, а това се отразява и на търсачките. За да е по-ясно ще конкретизираме и какви страници ще трием като част от този тип методология за подобряване на авторитета на сайта:
- Публикации без никакъв трафик – ако една статия не привлича посетители, тя само заема влошава общите показатели на сайта и създава негативно въздействие върху цялостното представяне в търсачките;
- Публикации без никакви перспективи – често това включва неактуална информация, която не може да бъде обновена и няма стойност за бъдещи потребители, макар да е имала своето значение за времето си;
- Публикации без линкове, сочещи към тях – ако към статията няма външни или вътрешни линкове, тя няма да получи допълнителен трафик или значимост и това предполага нейното намалено положително въздействие върху цялостната SEO стратегия;
- Публикации без социални сигнали – липсата на социално взаимодействие често показва, че съдържанието не е релевантно или интересно за аудиторията, това обаче може да варира според спцецификата и начина на промотиране в социалните мрежи;
- Дублирано съдържание – съдържание, което повтаря информация от други публикации на сайта и създава конкуренция между самите страници и размиват значимостта на ключовите думи по отношение на keyword Mapping-а.;
- Съдържание с ниско качество – текстове с лоша граматика, пунктуация, неясни формулировки или липса на структура, които не предлагат полезна стойност на читателите;
- Публикации с кратко съдържание: – твърде кратките текстове не предоставят достатъчно задълбочено ниво на информация и вероятно няма да задържат вниманието на потребителите и няма да бъде възприета като полезна от тях.
Най-безопасно е да премахнем само тези публикации, които изпълняват всички тези или поне по-голямата част от тези условия, за да минимизираме риска от загуба на полезно съдържание.
Това ще помогне за подобряване на цялостното качество на сайта и ще повиши доверието на потребителите към предоставената информация.
Каква е крайната цел?
Крайната цел на тази SEO гимнастика е да се отсее зърното от плявата, полезното от спама, ефективното от ненужното.
С други думи, да изстреля UX-а ви към звездите и да направи сайта ви по-привлекателен и функционален за потребителите.
Какво получаваме и какво да очакваме, ако трием ненужно съдържание:
- Повишено време, което потребителя прекарва на сайта – когато съдържанието е интересно и полезно, потребителите остават по-дълго и взаимодействат повече със страниците;
- Повече преглеждания на отделни страници (PPV) – качественото съдържание насърчава потребителите да разглеждат повече от една страница, увеличавайки общия брой прегледи;
- По-висока лоялност и доверие от страна на потребителите – когато предлагате стойност, потребителите се връщат и препоръчват сайта на други;
- По-високо ниво на конверсия – ангажираните потребители са по-склонни да предприемат действия като покупки, абонаменти или запитвания;
- Подобрена разпознаваемост на бранда – редовното публикуване на висококачествено съдържание подобрява имиджа и разпознаваемостта на бранда ви;
- Привличане на повече социални сигнали – полезното и интересно съдържание се споделя повече в социалните мрежи, което води до увеличен трафик и нови последователи;
- Висока полезност на съдържанието – потребителите оценяват и се връщат към сайтове, които предоставят практична и релевантна информация;
- Чудовищно ефективна Content Marketing стратегия – качественото съдържание е основата на успешната маркетингова стратегия, което води до повече клиенти и партньорства;
- Редица други предимства в онлайн и офлайн аспект – подобрена видимост в търсачките, по-добро класиране, възможности за бизнес растеж и укрепване на репутацията.
Край на спама!
Моментално увеличаване на конверсията само с едно действие
Има ли алтернатива?
Една интересна алтернатива на този подход е да актуализирате съдържанието и да подобрите неговото ниво на полезност. Задайте си въпроса защо това съдържание не получава нужното внимание.
Ето и няколко причини, а респективно и решения:
1. Съдържанието е без никаква стойност!
Преработете го и вложете стойност в него, която кара потребителите да го оценят и да му вярват.
Бележка: Можете да добавите актуална информация, полезни съвети или примери от реалния живот на потребители като тях. Това ще увеличи ангажираността и ще привлече повече внимание към съдържанието на страницата.
2. Не сме уцелили момента за разпространение!
Споделяйте смело и скоро ще стане ясно дали това е била причината за вашия неуспех или разковничето е някъде другаде.
Използвайте аналитични инструменти за измерване на ефективността, за да определите най-доброто време за публикация и споделяне в социалните медии. Това ще увеличи видимостта и ангажираността на съдържанието от целевата аудитория.
Бележка: Ако сте били на курс или обучение по маркетинг в социалните мрежи (SMM), то най-вероятно ви е казано да публикувате в конкретни часове, когато вашата аудитория е на линия – не забравяйте обаче, че конкурентите ви също правят така и на практика това оскъпява кампаниите на всички – помислете върху алтернативен тайминг за публикуване.Винаги можете да помислите и да включите инфлуенсър в промотирането на съдържанието в социалните мрежи.
3. Не е добре оптимизирано за търсачки!
Оптимизирайте го! Променете заглавието и описанието!
Вложете семантично обусловени ключови думи с по-ниско ниво на конкуренция, за да постигнете поне някакъв резултат по отношение на видимостта ви в търсачките, които да ви даде обратна връзка и да е индикатор за правилна/грешна посока на оптимизация.
Използвайте SEO инструменти (ние в IDEAMAX предпочитаме Google Search Console), за да идентифицирате подходящи ключови думи и фрази или страници, които могат да подобрят класирането на съдържанието в Google..
4. Не е визуално подредено добре!
Подредете го и добавете снимки. Визуалната привлекателност играе важна роля за задържане на вниманието на потребителите.
Използвайте висококачествени изображения, инфографики и отлично подредени структурни елементи, за да направите съдържанието по-лесно за възприемане и по-привлекателно.
Бележка: Добавете секция FAQ /Често Задавани Въпроси/ най-долу, за да оформите логиката на съдържанието и да покриете всички въпроси на целевата аудитория и/или в частност на конкретна маркетинг персона, ако е по-трудно те да бъдат визуално презентирани.
5. Това дори не е нормален текст!
Изтрийте го. Ще си спестите време, което можете да използвате да създадете нещо добро от нулата.
Вместо да се опитвате да поправите нещо неработещо, фокусирайте се върху създаването на ново, качествено съдържание, което ще донесе реална стойност на вашите потребители.
Бележка: Понякога е по-добре да признаем грешките си, вместо да търсим начин да излезем победители от вече загубена битка само разходвайки напразно ресурси.
Готови ли сте за триене?
Ако нищо от горните неща не е помогнало, за да направите своите публикации полезни, то следва да преминете към т.нар. кърваво SEO и да изтриете слабите си статии. Така потребителите ще знаят, че всеки ваш материал е невероятно добър и не случайно са отделили от времето си, за да го прочетат.
!Важно: Не забравяйте редиректите!
А правим после какво?
Следващият път, когато решите да публикувате статия в своя блог, то уверете се, че тя е достатъчно полезна и интересна за потребителите. Можете разбира се да се доверите на професионален копирайтър, който да вплете UX и SEO ключовите думи по страхотен начин във вашите нови публикации с висока стойност за потребителите ви..
Отново подчертаваме, че това е експериментална техника, която много малко хора в света имат смелостта да използват. Една малка препоръка – описаното по-горе е добре да се прилага за сайтове, които разполагат с много съдържание.
Ако не разбирате какво правите по-добре не го правете, защото рискувате да загубите повече, отколкото да спечелите. Понякога, това дали да направите подобна крачка може да зависи и от нишата, в която сте и това също е нещо, което трябва да бъде детайлно анализирано.
Винаги можете да ни потърсите за консултация със SEO експерт и заедно да преценим дали описаната тук методология за подобряване на авторитета на сайта е приложима към вашия бизнес – не се колебайте да ни пишете!
Димитър Георгиев - Бико
Димитър Георгиев - Бико е основател на дигитална маркетинг агенция IdeaMAX. Притежава над 15 години опит в SEO за клиентски проекти на 5 континента, включително е консултирал някои от сайтовете в Топ 500 на планетата със стотици милиони потребители на месец от търсещи машини като Google. През кариерата си е работил с някои от най-големите брандове в България по отношение на тяхната онлайн видимост.